Publikováno: Po 15.01.2024
Region: Jestřebí hory, Podkrkonoší
Jak nenaletět podvodníkovi? Dnešní doba je plná “kyberšmejdů”. Jaké jsou jejich triky? Podvodné SMS o balících, nabídka pomoci s investicemi, žádost o zaslání kódu, informace o vrácení platby apod. Jejich jediným cílem je dostat se k Vašemu účtu a čerpat z něj finance!
I policisté v Úpici dokumentují různé případy podvodů, jejichž způsobená škoda se často přibližuje ke statisícovým škodám. Existuje řada bezpečnostních pravidel, kterými se lze řídit, aby se člověk nestal obětí podvodu.
Podvodníci jsou velmi přesvědčiví a velice obratně manipulují s obětmi. Mají dokonale vymyšlené scénáře a svou oběť vystaví časovému presu a obavě, že přijde o své finance.
KLASICKÉ PODVODY
Dochází k nim na internetových portálech Bazoš, Vinted, SBazar, Aukro, Marketplace a podobně. Pachatel inzeruje zboží za výhodnou cenu, přičemž mu kupující předem za zboží zaplatí. Pachatel inkasuje částku, zboží neodesílá, je nekontaktní nebo v „lepším případě“ odesílá něco jiného ( zelí, kameny..).
Jak se bránit?
Neposílejte peníze NIKDY předem, případně volte osobní převzetí.
REVERZNÍ PODVODY
Opět k nim dochází jako u klasických podvodů na internetových portálech. Poškozený nabízí zboží a pachatel reaguje, že ho koupí a směřuje provedení obchodu přes zásilkovou službu Fedex, DPD apod. Okamžitě poškozenému posílá odkaz s legendou zaslání finančních prostředků prodávajícímu.
Poškozený do odkazu zadává informace ke své kartě či účtu, čehož pachatel zneužije a ihned mu „vykrade“ účet.
Jak se bránit?
Proveďte s kupujícím hovor a domluvte se na zaslání financí předem nebo si domluvte osobní předání
Nikdy neklikejte na zaslané odkazy, ani nikam nevyplňujte přístupové údaje ke svému účtu, či údaje k platební kartě.
INVESTIČNÍ PODVODY
Jedná se o lákavé reklamy či články o investování do akcií a kryptoměn s vidinou zaručeného jednoduchého a hlavně vysokého zhodnocení (výdělku).
Poškozený reaguje na reklamu na webu či sociální síti – kliknutím dojde k přesměrování na web, kde zadává své jméno a telefon. Pachatel volá coby investiční pracovník a nabízí pomoc „jak investovat“. Dále přesvědčí oběť o nutnosti instalace programu (Anydesk) na vzdálenou správu PC a založení bitcoinové peněženky. Přijme poškozeného k přihlášení do svého internetového bankovnictví, načež začíná s převody peněz!
Jak se bránit?
Nic nesjednávejte po telefonu, neinstalujte si do svého počítače pachatelem doporučené aplikace a programy a neumožňujte mu vzdálený přístup ke svého PC.
FALEŠNÝ BANKÉŘ
Falešný bankéř volá poškozenému coby pracovník banky s legendou napadení účtu, případně neoprávněné platby.
Manipuluje oběť k převodu peněz na „zabezpečený“ účet banky nebo vložení peněz do bitcoinmatu. Tvrzení bankéře je podpořeno tvrzením fiktivního policisty, který poškozenému potvrdí, že případ již řeší na základě oznámení od banky a nabádá k postupu dle bankéře.
Jak se bránit?
Nenechte se zastrašit výhružkou ztráty peněz, nenechte se dostat pod časový tlak a raději hovor ukončete. Ověřte si skutečnost osobně či telefonicky u své banky.
AMERICKÝ VOJÁK
Pachatel si na sociálních sítích vybere svou oběť, zašle jí žádost o přátelství a představí jako americký voják z Afgánistánu, či francouzský lékař z Alžírska a naváže s poškozeným komunikaci přes messenger, whatup. Předstírá romantické úmysly vůči poškozenému k získání důvěry a následnému získání financí pod falešnou záminkou. Po navázání emočního vztahu oběti sdělí, že získal velké peníze a rád by je zaslal někomu, komu věří s příslibem osobního setkání a společného života. Následují problémy s doručením zásilky, které jsou spojeny s platbami, které hradí oběť.
Jak se bránit?
Nevěřte virtuálním známostem -fotografie na profilech jsou falešné, nezasílejte finanční prostředky neznámým osobám, které neznáte osobně.
Por. Šárka Pižlová Dis.
Krajské ředitelství policie Královehradeckého kraje
Oddělení tisku
Vybrali jsme pro Vás