MAS Království Jestřebí hory

O nás Servis regionu Fotogalerie Kontakt

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

Zajímavý tip pro milovníky cykloturistiky

Publikováno: St 07.07.2021

Region: Jestřebí hory

Popis naší cyklotrasy číslo 4

Místní akční skupina Království - Jestřebí hory myslí i na milovníky aktivního trávení volného času. Připravili jsme pro vás soubor zajímavých cyklotras. Jedna z nich vede z Havlovic do Rtyně v Podkrkonoší, Odolova, Jívky, Malých Svatoňovic a Úpice, atraktivní okruh se uzavírá v Havlovicích. 
Délka cyklotrasy: 40,8 km. Převýšení: 330 m. Obtížnost: náročná. Kola: mtb, treking. Nejnižší bod: 323 m. Nejvyšší bod: 653 m. 

Odkaz na cyklotrasu na serveru Mapy.cz je ZDE

Z havlovického všesportovního areálu vyrazíme poznávacím okruhem U nás po zelené značce (cyklotrasa 4094). Stoupáme po asfaltové cestě na Popluží, terénem přes zajímavé kouty obce. Dostaneme se po zelené značce (cyklotrasa 4094) až ke zřícenině hradu Vízmburk, kde se krátce napojíme na Cestu Boženy Němcové. Za zastávku stojí lom Krákorka, lesní cesta nás vede k hlavní silnici č. 14. V Zádušním lese potkáme malý pomníček československého legionáře Jana Balatky, kde si vzal život.
Při sjezdu do Rtyně v Podkrkonoší nás vítá vyhlídková věž (430 m. n. m.) o výšce 8 m. odkud je jedinečný rozhled na Krkonoše, Jestřebí hory, Úpici, rtyňský kostel sv. Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí, Červený Kostelec a Rtyni v Podkrkonoší. Cyklotrasou (4095) sjedeme kolem IC, hornického muzea, památníku selského povstání z roku 1775, hřbitova s kostelem a zvonicí na rtyňské náměstí. Zde je možné si odpočinout v kavárně Přístav. Z náměstí Cestou osvobození po zelené značce (cyklotrasa 4094) stoupáme přes železniční přejezd do Odolova. Míjíme památník Cesty osvobození 9. 5. 1945, Květnového povstání místních havířů a obranného opevnění z roku 1938. Památník tvoří pomníkový sloup a dělostřelecký kanón na podstavci pěticípé hvězdy. Kanón byl instalován roku 1975. Odbočka po zelené turistické značce láká k vojenskému muzeu.
Přes Jívku II k měděnému dolu Bohumír. Zpět se lze dostat po Cestě bratří Čapků na svatoňovické náměstí, zde nevynechejte zastávku v muzeu bratří Čapků na náměstí, poutní kostel sv. Panny Marie Sedmiradostné, Mariánskou studánku s kapličkou a křížovou cestu U Mariánského sadu. Po hlavní silnici (Cesta bratří Čapků) sjedeme přes železniční přejezd k vojenskému muzeu a Batňovicemi projedeme do Úpice.
Most II. odboje přejdeme pěšky. Po zelené značce (cyklotrasa 4094) mírným stoupáním směrem k náměstí, okolo kaple sv. Michala po bílé značce (cyklotrasa 4092) úpickou historickou naučnou stezkou až k hvězdárně. Na libňatovském vrchu vede trasa kolem odpočinkového místa U Borku (470 m. n. m.), kde jsou krásné výhledy na Jestřebí hory, Stolové hory a Orlické hory. Po sjezdu po ne příliš kvalitní komunikaci sjedete do obce Libňatov. U obchodu je možnost využít dobíjecí stanice na elektrokola. Stoupání po hlavní silnici č. 304 nás dovede až k odbočce doprava na lesní cestu, kterou míříme po bílé značce (cyklotrasa 4092) k přístřešku Šiškovna.
Cestou Boženy Němcové po modré značce (cyklotrasa 4018) se vracíme do Havlovic. Na křižovatce odbočíme vlevo po zelené značce (cyklotrasa 4094), která nás dovede zpět na havlovické hřiště.


Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás