MAS Království Jestřebí hory

O nás Servis regionu Fotogalerie Kontakt

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

Kohoutov má novou techniku, lidem zajistí topivo

Publikováno: Po 01.08.2022

Region: Kohoutov, Podkrkonoší

Štípačka dřeva za traktor a univerzální nosič s hydraulickým ramenem a drapákem. To je nová lesní technika Kohoutova, díky které je možné lépe zásobovat obyvatele obce palivovým dřevem. Nákup techniky bylo možné zrealizovat díky dotaci, kterou obci zprostředkovala Místní akční skupina (MAS) Království – Jestřebí hory, o.p.s.

Těžbu palivového dřeva zajišťují Kohoutovu subdodavatelské firmy. „Ohledně dalších prací jsme už nezávislí. Chtěli jsme, aby bylo topivo u občanů včas, tedy do zimy. Tak jsme se rozhodli, že si to budeme rozvážet sami,“ vysvětluje kohoutovský starosta Ladislav Grega. Když je potřeba, zaměstnanci obce dřevo i zpracují na nové výkonné štípačce. S palivovým dřívím zde potřebují pomoci především starší občané. Obec vozí topivo i nejstarší obyvatelce Kohoutova, které je čtyřiadevadesát let.

S realizací projektu pomohla MAS Království – Jestřebí hory. „V letošním roce si připomínáme patnáct let fungování naší společnosti. Do dnešního dne jsme podepsáni pod více než stovkou projektů, které přinesly do regionu přes sto milionů korun,“ bilancuje ředitel MAS Jan Balcar.

Obecní lesy Kohoutova mají rozlohu 140 hektarů. Kvůli větrné i kůrovcové kalamitě v posledních letech je potřeba poškozené dřevo z těchto lesů více vyvážet a zpracovávat, což je teď díky nové technice jednodušší. Bez dotace přes místní akční skupinu by obec nákup zmiňovaných pomocníků nemohla uskutečnit.

Projekt „Lesní technika pro obec Kohoutov“ byl finančně podpořen z Programu rozvoje venkova. Příspěvek z fondů Evropské unie činil v tomto případě 267 tisíc korun. Celkové náklady jsou 534 tisíc korun.

Petr Záliš, MAS Království – Jestřebí hory 

Videoreportáž k projektu je ZDE.
Režie, střih a komentář Martina Adamů. Kamera: Miloš Šálek.

 

 

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás